DODATKI i AKCESORIA DO OKIEN
Nawiewniki w oknach
Dzięki nawiewnikom możliwe jest wietrzenie pomieszczeń bez uchylania lub otwierania okien. Dopływ świeżego powietrza jest niezwykle istotny nie tylko dla samopoczucia użytkowników obiektu, ale także dla skutecznego funkcjonowania układów wentylacyjnych.
Standardowy zestaw nawiewnika składa się z części zewnętrznej i wewnętrznej. Na zewnątrz montuje się okap, który chroni przed dostawaniem się do wnętrza pomieszczenia wody i owadów, natomiast wewnątrz montuje się właściwy nawiewnik. Zestaw można wzbogacić o specjalne okapy ochronne, które ograniczają dostający się do środka hałas.
Nawiewniki montowane są nad oknami, ponieważ tego wymagają Polskie Normy oraz względy praktyczne. Dzięki temu nawiew jest skuteczny, ale nie daje nieprzyjemnego wrażenia przeciągu. Nawiewniki, aby umożliwić skuteczną pracę układów wentylacyjnych, montuje się tylko w pokojach i w uzasadnionych przypadkach w kuchni.
Typy nawiewników
W naszej ofercie znajduje się kilka typów nawiewników, które różnią się między sobą zasadą działania.:
-
nawiewniki higrosterowane - to nawiewniki automatyczne, które regulują przepływ powietrza w zależności od wilgotności względnej w pomieszczeniu. Im jest ona wyższa, tym szybsza będzie wymiana powietrza, przy czym cały zestaw nawiewników sterowany jest w taki sposób, aby regulować przepływ powietrza w konkretnych pomieszczeniach tak, aby dostosować go do pory doby i wymagań użytkowników. Większość takich nawiewników ma też możliwość niemal całkowitego zamknięcia przepływu powietrza.
nawiewnik higrosterowany EMM
nawiewnik higrosterowany EHA
-
nawiewniki ciśnieniowe - również są nawiewnikami automatycznymi. Ich działanie jest spowodowane powstaniem różnicy ciśnień między wnętrzem pomieszczenia a otoczeniem. Im większa różnica ciśnień, tym bardziej intensywny staje się przepływ powietrza, aż powyżej pewnej granicy nawiewnik zaczyna przymykać otwory, aby zapobiec na przykład dostawaniu się do pokoju podmuchów wiatru.
nawiewnik ciśnieniowy EFR
nawiewnik ciśnieniowy 2MO
nawiewnik ciśnieniowy AMI
nawiewnik ciśnieniowy AMA
- nawiewniki sterowane ręcznie - W tym przypadku to użytkownik odpowiedzialny jest za dostosowanie przepływu do aktualnych potrzeb za pomocą odpowiednich elementów sterujących nawiewnika.
Stosowanie nawiewników jest ważne ze względu na niekorzystne następstwa niedostatecznej wentylacji pomieszczeń, czyli:
- skraplanie się pary na szybach;
- możliwość zawilgocenia pomieszczenia oraz pojawienia się pleśni
- pogorszenie samopoczucia spowodowane nieodpowiednim składem powietrza w pomieszczeniu;
- nieprzyjemny zapach pojawiający się w pomieszczeniu;
- nagromadzenie ewentualnych toksycznych lub szkodliwych oparów klejów, detergentów itp.
- zagrożenie niedoborem tlenu niezbędnego do prawidłowego spalania paliw stałych oraz gazu w kominkach, piecach itp.