Pełnowartościowe Okna

Okna z odpadów pvc szybko opanowują rynek

Z każdym tygodniem coraz więcej producentów stolarki oferuje okna z odpadów pvc. Brrrr? Zmiany dokonują się niepostrzeżenie. Producenci nie informują o nich swoich klientów i w kryzysie zbijają kasę. Czy mają do tego prawo?

Konsumenci kupując okna plastikowe liczą zwykle na to, że otrzymają produkt który jest im dobrze znany. Niespodzianki czekają na nich, gdy jest zwykle zbyt późno. Gdy otrzymują okna z recyclingu, dopiero w czasie montażu dostrzegają drobne różnice w odcieniu. Wówczas okazuje się, że do wytworzenia kształtowników z których zostały zrobione nowe okna producent wykorzystał zmielone odpady poprodukcyjne. Nikt ich nie pyta czy się zgadzają na takie okna, nikt nie informuje.

Zjawisko wykorzystywania poprodukcyjnych odpadów pvc przybrało niemal charakter masowy. Szacujemy, że nawet ok. 65% sprzedawanych w Polsce okien plastikowych wyprodukowano z wykorzystaniem odpadów poprodukcyjnych (po recyclingu). Oczywiście są one sprzedawane konsumentom bez odpowiedniej informacji.

Konsekwencje oszczędności jakie wywołał kryzys finansowy mogą być daleko idące. Trzeba wiedzieć, że producenci profili okiennych mogą skupować odpady z różnych źródeł. Mogą to być dobrej jakości profile, ale też wymieszane wióry o nieznanej zawartości.  Nikt potem nie jest w stanie ustalić ile jest w takich oknach metali ciężkich, ile innych związków chemicznych. Najczęściej w oknach wytworzonych z odpadów można spodziewać się domieszek ołowiu, który przez lata stosowany był jako "uszlachetniacz" pvc.

Oczywiście każdy z nas powinien mieć prawo wyboru. Wśród okien niech będą te z odpadów, ale producenci powinni o tym każdorazowo informować. Naszym zdaniem wykorzystywanie odpadowego plastiku jest chwalebne, ale raczej przy produkcji rur kanalizacyjnych a nie okien narażonych na bezpośrednie działanie czynników zewnętrznych.

Jak rozpoznać okna z odpadów?

Nie jest to łatwe. Producenci potrafią tak zatuszować fakt użycia odpadów, że konsument nie dostrzeże różnicy gołym okiem. Czasami widać jednak różnicę w odcieniu rdzenia profili lub części trwale zakrywanej w czasie montażu.

Oczywiście pozostaje możliwość zapytania sprzedawcy. Przekonaliśmy się jednak sami, że nie ma co liczyć na prawdziwą odpowiedź. Często sprzedawcy nie rozumieją o co nam chodzi albo bagatelizują sprawę tak jak kiedyś bagatelizowali problem zawartości ołowiu w oknach.

Skuteczny sposób proponuje jeden z producentów stolarki. Przedstawiciele naszej firmy proponują by domagać się informacji na piśmie, najlepiej w postaci certyfikatu potwierdzającego, że okna nie są wyprodukowane z odpadów pvc (recyclingu). "Jest to rzeczywiście jedyna skuteczna metoda ponieważ producenci "czystych" okien z chęcią podpiszą się pod takim dokumentem. Natomiast ci którzy będą mieli coś na sumieniu będą być może dużo mówili ale nie udokumentują tego w formie pisemnej.
O certyfikat warto zadbać przed podpisaniem zamówienia".
Inż. Budownictwa Maria Skrzypiec


Materiały budowlane z recyclingu

W dobie kryzysu finansowego producenci materiałów budowlanych poszukują daleko idących oszczędności. Producenci okien plastikowych, rur kanalizacyjnych parapetów upatrują ich w recyclingu. Wykorzystują  w ten sposób do produkcji tanie surowce, często pochodzące z odpadów takie jak wióry, resztki poprodukcyjne.

Co na to konsumenci?

Należy wyraźnie podzielić produkty z recyclingu na te które zakopywane są w ziemię (rury kanalizacyjne) i te które poza funkcją użytkową powinny wyróżniać się także walorami estetycznymi i dużą trwałością. Wśród nich szczególną uwagę zajmują produkty takie jak np. okna z plastiku.

"Naszym zdaniem warto zadbać o to, by były one wytworzone z tzw. 100% pełnowartościowego pvc. Nie przesadzajmy z eksperymentami. Lepiej mieć pewność i spokój przez lata, tym bardziej, że inwestycja w okna trochę kosztuje. Nie łatwo jest rozpoznać okna z recyclingu. Najlepiej po prostu na etapie składania zamówienia zażądać od dostawcy certyfikatu potwierdzającego zastosowanie pvc które nie pochodzi z recyclingu" - podkreśla dr Marek Trzciński