Szyby

Szyby do stolarki okiennej, okien i drzwi.

Szyba ma o wiele więcej funkcji, niż by to się wydawało w pierwszej chwili. Ten pozornie prosty element jakim jest szyba, zajmuje często ¾ powierzchni okna i odpowiedzialny jest za wiele cech, ważnych dla użytkownika i jego wygody. Z tego właśnie powodu, intensywnie rozwijane są technologie wieloszybowe, tzw. szyby zespolone.

Podstawowym standardem jest dziś podwójna szyba zespolona (zespół szybowy), złożona z dwóch szyb ciepłochronnych, o niskiej przenikalności termicznej (zgodnie z normą PN-EN 674). Najczęściej szyby zespolone, pomiędzy warstwami szkła posiadają gaz szlachetny, Argon, który bardzo słabo przewodzi ciepło i dzięki temu staje się niewidocznym izolatorem ciepła. Technologie zespoleń wielu szyb i tworzenie wielu warstw odzielanych gazem, powoduje zwielokrotniony efekt izolacji cieplnej i dźwiękowej. Jedna z szyb jest zwykle szybą typu float. Oznacza to, że w procesie produkcji została pokryta niewidoczną, bardzo cienką, ale skutecznie zatrzymującą ciepło, warstwą metali szlachetnych. Powłokę taką nazywa się powłoką niskoemisyjną.

Powłoka niskoemisyjna to cienka przeźroczysta warstwa pokrywająca szkło, która w sposób selektywny przepuszcza promieniowanie cieplne. Pozwala to na uzyskanie maksymalnych zysków z promieniowania słonecznego przy jednoczesnym ograniczaniu strat cieplnych. Powłoka ta przepuszcza wpadające do pomieszczenia wysokotemperaturowe promieniowanie słoneczne o krótkiej długości fali, stanowiąc jednocześnie barierę dla niskotemperaturowego promieniowania z wnętrza pomieszczenia o długim okresie fali. Dużą zaletą szkła z warstwą niskoemisyjną jest wysoka przepuszczalność światła.

Szyby zespolone

Odpowiednia szyba zespolona, daje wiele korzyści. Przede wszystkim redukuje utratę ciepła, a więc obniża koszty ogrzewania. Po drugie blokuje promieniowanie UV, które nie tylko jest szkodliwe dla ludzi, ale – co w domu jest najbardziej odczuwalne – powoduje blaknięcie farb, tapet czy mebli. Odpowiednia przejrzystość szyby, a co za tym idzie przepuszczalność dla światła, to sposób na poprawę nastroju. Dźwięko-izolacyjność systemów multiszybowych, szyby zespolone znakomicie pozwalają stworzyć w pomieszczeniach strefę odizolowaną dźwiękowo, ale jednocześnie dobrze doświetloną.

Promieniowanie słoneczne może być przez szyby redukowane na dwa sposoby, dlatego szyby można podzielić na dwie kategorie:

Rodzaje szyb

  • szyby absorpcyjne - tutaj zaklasyfikować należy większość szyb barwionych na kolor niebieski, zielony brązowy lub szary. Promieniowanie słoneczne zostaje zaabsorbowane przez cząsteczki barwnika.
  • szyby refleksyjne - tutaj także często barwi się szkło, ale nie jest to w żaden sposób wymogiem. Istotna jest natomiast warstwa tlenków metali, które są wtopione w powierzchnię szyby, a które odbijają promienie słoneczne, zanim te dostaną się do pomieszczenia.

WYMIANA SZYB ZESPOLONYCH

wymieniamy uszkodzone szyby zespolone w oknach i drzwiach szklonych
Oferujemy jako usługę, szybko i sprawnie, wymiana uszkodzonych szyb:

  • Wymiana szyb zespolonych podwójnych na podwójne,
  • Wymiana szyb zespolonych potrójnych na potrójne.

Usługowe docieplanie okien /poprawa termo-izolacji / okien m-ki Budvar:
W przypadku okien Budvaru, możemy wymieniać szyby podwójne, na o wiele cieplejsze, szyby potrójne.
- Przy wymianie zalecamy stosowanie stosunkowo tanich, tzw. ciepłych ramek znacznie poprawiających termikę szyb.